O nás

D.EX HEAVY Z JIHLAVY?                 "rozhovor" 

Klasické heavy, i když v novém kabátě, nám servíruje svým datumem založení mladá jihlavská kapela D.EX. Více nám o ní řekne bubeník a kapelník Richard Gardlo.

Ahoj Richarde, pojďme to uvést na pravou míru. Třeba s tou Jihlavou to není zas úplně tak pravda...

Není. Sehnat muzikanty z Jihlavy, i když je jich zde hodně, se ukázalo jako nesplnitelný sen. Tak jsme navátí jak sníh po vichřici z různých koutů Vysočiny. Zkušebnu máme v Jihlavě, ale kromě mne tu zde nikdo z kapely nebydlí. Zpěvák Martin Dufek jezdí z Pelhřimova. Kytarista Tonda Lopatář žije v Bukové kousek od Třeště a basák Pepa Petr bydlí v Bělé nad Sázavou nedaleko Havlíčkova Brodu.

Teď jako v nějaké úřadovně, rok vzniku a složení...

Já s Tondou jsme v roce 2014, po rozpadu kapely HARDSTAGE, ve které jsme působili dva roky, založili nové seskupení DEXTRIN. Střídali se v něm basáci, kytaristi a zpěváci, až jsme kápli na zpěváka Martina, který je u nás už přes rok. Nejkratší dobu, od léta, s námi cvičí basák Pepa. No a z toho vyplývá, že hrajeme v zeppelinovském složení kytara, basa, bicí a sólový zpěv.

Některá jména jsou mi povědomá i ten hlas odněkud znám. Pelhřimovský MRAMOR, že? Tak to nejste úplní nováčci, ale ostřílení rockeři. Jaké byly vaše začátky před D.EX?

Martin zpíval a skládal v kapelách MRAMOR a v HAIR, já jsem působil v zábavové grupě HYDRANT, Pepa hraje dlouho s multižánrovou skupinou LOKÁLKA a Tonda je mladá, ale o to bouřlivější krev.

Co vůbec znamená ten název nebo zkratka D.EX?


Martinovi se název DEXTRIN nelíbil, protože jeho původní význam s hudbou vůbec nesouvisí, tak jsme ho zkrátili na D.EX. Tím se ale otevřelo mnoho významových variant. Uvedu jen dvě nejvážnější. Se smyslem pro černý humor jsme začali uvádět při hraní, že to znamená DOČASNÁ EXHUMACE, protože všichni za sebou máme nějaký ten pohřbený projekt, ale teď to vnímáme jako DVOJÍ EXISTENCI. Prostě jsme každý napůl člověk a napůl jeden ze čtyř živlů. Já jsem, vedle normálního chlapa, VODA, protože v civilním zaměstnání pracuji jako profesionální potápěč a někdy na (tvořivým způsobem rozhádaných) zkouškách teču. Tonda je OHEŇ, jelikož je fakt zapálený skladatel a někdy mu na zkoušce i 'bouchnou saze', když ho nemůžeme nebo nechceme pochopit. Klidný Pepa je potřebným uzemněním, takže mu připadla ZEM. A Martinovi, který kvůli své práci létá po celém světě, textuje a má někdy hlavu v oblacích, zůstal prostě VZDUCH.

Ve velice krátké době jste natočili své debutové CD nazvané Pět obrazu mysli. Kdo je autorem textu a hudby?

Výsledek je víceméně prací celé kapely. Ale co se týká hudebních nápadů, tak musím vyzvednout Tondu, který je bezednou studnicí kytarových riffů. Chrlí fragmenty písniček a ostatní se je snaží trochu korigovat a dostat do nějaké konečné formy. Tady musím vyzdvihnout lví podíl bývalého basáka Aleše Svěráka, který s Tondou na skladbách hodiny a hodiny pracoval a který je taky s námi nahrál ve studiu. A texty, jsou z devadesáti procent z Martinova vnitřního světa.

Kolik obsahuje písní a kde jste točili?

Pět. Jmenují se Attila, Orel, Čas, Temné slunce a Ikaros. Točili jsme je v nahrávacím studiu 365 v Pelhřimově a za, myslím, skvělým zvukem stojí Martinův dlouholetý kamarád Zdeněk Bourek. Dík patří i Petru 'Kondorovi' Kovářovi, který mícháním nahrávek strávil taky spoustu hodin.

Má zajímavý obal, ne zrovna typický pro tenhle žánr...

Martin všech pět textů určitým způsobem propojil a chtěl to přenést i na obal. Tonda mu řekl o svém kamarádovi, malíři Frantovi Floriánovi ze Staré Říše, a tak mu společně dali zadání, jehož výsledkem je vynikající olej na plátně o velikosti 120 x 120 centimetrů, který se stal předlohou obalu desky.

Plánujete i videoklip?

Už na něm pracujeme. Bude to ke skladbě Attila.

Jaký byl pro vás letošní rok? Počítám, že dost hektický, nové CD i nějaké vystoupení...

Dost sil nás stálo především dát dohromady současnou partu. Víš, jak je důležité, abychom se, když jsme pohromadě na zkouškách a na vystoupeních, cítili jako opravdoví kámoši? A ještě souzněli? Rok 2016 byl, jak říkáš, hektický, ale stál za to. Všechno je teď jen na nás a v šuplíku máme už další čtyři rozpracované skladby, které už nyní opět jsou nestandartním materiálem v oblasti 'heavy'.

Takže o vás v příštím roce, doufám, že v dobrém, opět uslyším. Mimochodem, kdo ještě nemá vaše debutové CD, jako já, muže si ho poslechnout na vašem profilu na BANDZONE https://bandzone.cz/dextrin?at=news&vc=2&cd=1 a bude k dostání na vašich připravovaných webových stránkách, facebookovém profilu a samozřejmě i na koncertech.
No a zbývá se ještě zeptat, jaké další songy, kromě titulů z výše uvedeného CD, mají možnost slyšet posluchači na vašich koncertech? Vše je od D.EXu nebo jste si něco přinesli i z minulých působišť?

Vzhledem k tomu, že náš zpěvák Martin má hodně autorských počinů v kapelách MRAMOR a HAIR, vybrali jsme z jejich playlistů do našeho repertoáru tři kousky: Hrady z písku pro čachtickou paní, Píseň mužů z dračích lodí a Hair, což je baladická skladba, ve které Martin s námi hraje na akustickou kytaru.

Chtěli byste vzkázat něco vašim fans?

Ať nám zachovají přízeň a my jim za to dáme rozhodně ne mainstreamovou muziku.

Díky za rozhovor a věřím že se nevidíme naposled.